Malumunuz email şu an pazarlamacılar için büyük önem taşıyan bir araç. İçerik kısıtlaması olmadan işitsel ve görsel öğelerin etkin kullanım imkanıyla en çok tercih edilen yöntem. Mevcut ABD başkanı Obama’nın 13 milyon maili seçim propagandasında kullanıp  kazandığı bir ortamda email’in gücü yadsınamaz. Bir de tabi ki işin ‘’mail bombardımanı’’ kısmı var ki bu sorun tamamen yanlış stratejilerin sonucu.

Gün içerisinde sadece mail yoluyla değil; elimizi attığımız her medya aracında fazlasıyla mesaja maruz kalıyoruz. Eski reklamları düşünün. Uzun cümleler, alt alta satırlarla ürün en ufak yapı taşına kadar tanıtılırdı. Az önce bahsettiğim sebepten ötürü artık verilen mesajların olabildiğince kısa ve net olması gerekli.

İşin içine her gün onlarca siteden aldığımız mailler girdiğinde (kendimden biliyorum) bir sürü maili ya bakmadan siliyoruz ya da okundu olarak işaretliyoruz. Rakiplerin çokluğu ve zamanın oldukça kısıtlı olduğu düşünüldüğünde bunu ‘’zamanda’’ değil de ‘’algıda yarış’’ olarak görebiliriz. Müşterinin algısını tetikleyecek, ilgisini çekecek  ve diğerlerinden ayıracak mesajlar daima öne çıkar. Bunu da sağlamanın yolu hedef kitlenin ilgi alanlarına yönelik içerikten geçer.

Özellikle tek ürün değil de birden fazla üründen bahseden gönderilerde, kesinlikle her ürüne kolayca erişim sağlanmalı. Tüketici, siteye girip tekrardan ürünü aramadan alışverişini yapabilmeli veya aradığı bilgiye kolayca ulaşabilmeli. Kullanıcı dostu olmakta fayda var. Maillerinizde sadece can alıcı noktalar yer alsın siteniz bilgi verici olsun. Müşterinize ürünler ve hizmetler hakkında her türlü bilgiyi verin,  karşılaştırma imkanı sunun. Üyelik sisteminiz detaylı ama kolay kullanılabilir olursa hem hedef kitleye özel mesajlar hazırlarsınız; hem de üyeleriniz alışverişlerini her türlü iletişim aracından kolaylıkla yapabilirler.

Email’in internet ortamında olmasının  bir diğer avantajı da diğer ağlarla entegrasyon imkanı. Vermek istediğiniz mesajı daha keyifli, popüler ve efektif hale getirmek için sosyal ağların yardımı alınabilir. Sosyal paylaşımın zirve yaptığı (hatta abartıldığı diyelim) şu günlerde; kullanıcılar bilgilerini yakınlarıyla paylaşma imkanını daha çekici buluyorlar. Son zamanlarda buna verebileceğim bir örneği Amazon’da gördüm. Yaptığınız alışverişlerinizden tutun diğer aktivitelerinizi sosyal ağlarda paylaşma şansı tanıyorlar.

Merak uyandırmak bazı durumlarda hayat kurtarır. Kampanyanızın yapısına göre, daha önceden merak uyandıran mailler göndermek; hedef kitlenizin algısında da farkındalık yaratır. Eğer etkili bir teaser hazırlarsanız, bir sonraki mailde hedefinize ulaşma şansınız artar.

Yaratıcı olmaktan korkmayın, yenilikleri deneyin. Sıradan olmadığınız sürece; sıradanlaşmış mailler arasından sıyrılmanız son derece kolay olur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.