izinli pazarlama neden değerlidir

Yeni bir pazarlama anlayışı olan İzinli Pazarlama, son yıllarda global bir değer kazanmaya başladı. Artan nüfus ve gelişen teknolojiyle paralel olarak ortaya çıkan İzinli Pazarlama’nın, firmalara kattığı birçok eşsiz değer var.

Eskiden firmalar, müşterilerinin kim olduklarını bilmezdi. Neler yaptıklarını, nelerden hoşlandıklarını, nerelere gittikleri bilinemezdi; çünkü müşteri ve firma arasında bunu sağlayabilecek bir bağ yoktu. İzinli Pazarlama’nın bir getirisi olarak bu bağ kuruldu. Peki firmalar, İzinli Pazarlama sayesinde hangi imkanlara kavuştular?

- Müşterinin kim olduğunu öğrendiler: Daha önceden hep demografik tahminlere ve trendlere göre yorum yapılırdı. Örneğin; “25-35 yaş arası, İstanbul Anadolu Yakası’nda oturan bayanlar” diye kriterler belirlenirdi. Artık bu yöntemin yanında direkt olarak bireysel bilgilere de İzinli Pazarlama sayesinde erişilebiliyor.

- Müşterinin nelerden hoşlandığı biliniyor: Müşterinin kim olduğunun öğrenilmesiyle firma, daha detaylı bir şekilde müşterisini tanımaya başlıyor. Müzik zevkinden tuttuğu takıma, alışveriş tercihlerinden damak zevkine kadar her kriter firma tarafından öğrenilebiliyor. Böylece direkt olarak müşteriye özel içerikler hazırlanıyor. Peki bunun nasıl bir getirisi var? Şöyle düşünün, tuttuğunuz takımla ilgili yan ürünlerini gösteren bir e-katalog mu ilginizi çeker? Yoksa “ Takımınızın renkleriyle süslü bardaklar” konulu bir e-mail mi? Herkes tuttuğu takımı seçecektir. Çünkü bizi asıl ilgilendiren, bizim zevkimizi yansıtandır.

- Müşterilerin yaşadıkları yer biliniyor: Lokasyon bazlı kampanyalar için son derece gerekli bir bilgi. Daha önce mağazaya gelip giden bir müşterinin nerede yaşadığı bilinmezdi. Artık böyle bir imkan var. İzinli Pazarlama sayesinde müşterinin nerede yaşadığını biliyoruz, peki neden müşterimizi yaşadığı bölgedeki mağazamıza yönlendirmiyoruz? İşte İzinli Pazarlama’nın sunduğu imkanlar için güzel bir fikir.

İzinli Pazarlama’nın kattığı değer, aslında tamamen “müşteri ihtiyacını” bize sunmaya yönelik. Müşterinin neye ihtiyacı olduğunu net bir şekilde ortaya koymamızı sağlıyor. Eğer ihtiyacı bilirsek, sunacağımız içerikleri de bu yönde şekillendirebiliriz. Artık kitlesel iletişimin etkisinin azaldığı bir dönemdeyiz. Gazete ve TV hala etkisini koruyor ancak, aynı etkiye sahip başka mecralar var. Sosyal ağlar ve kişisel telefonlar, pazarlama uzmanlarının yeni hedefi. Çünkü telefonlar ve sosyal ağlar tamamen kişisel olarak kullanılır ve müşteriye özel içeriğin sunulması için en uygun noktalardır. Kişisel telefonlara yapacağınız bütün İzinli Pazarlama çalışmaları için İletişim Makinesi, size en uygun olanakları sunar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.