Road Sign 1

Harekete, bir kurumun müşterisinden isteyebileceği en önemli şeydir.  Reklam ve pazarlama amaçlı mesajlardan alınabilecek en iyi sonuç, müşterinin harekete geçmesidir. Bir müşteriyi harekete geçirmek için hangi SMS pazarlama teknikleri tercih edilmeli?

SMS’in en çok tercih edilen iletişim kanallarından biri olmasının hem avantajları hem de dezavantajları var.

Avantajdır. Çünkü gönderilen SMS’ler ilk 1 dakika içerisinde okunur ve SMS’in açılma oranları çok yüksektir. Buna ek olarak, SMS’in müşteri tarafında sevilen bir servis olmasını sayabiliriz.

Dezavantajdır. Çünkü hemen hemen bütün kurumlar kullanıyor ve bu da müşteri algısının körelmesine neden oluyor.

Peki harekete geçirici cümle tam olarak müşteride nasıl bir etki bırakıyor? İlk başta müşterinizin dikkati çekiliyor ve konuyla ilgilenmeye başlıyor. Sunduğunuz içerikle ilgili kısa bir araştırma yapmaya başlıyor. Örneğin; hafta sonuna özel olarak yaptığınız bir indirimle ilgili sizinle iletişime geçiyor ya da web sitenizi ziyaret ediyor.

Hareket cümlesi aslında bir yön belirtmedir. Müşterinizden ne beklediğinizi bu cümlede belirtirsiniz ve hızlı bir şekilde sonuca varırsınız. Müşterinizden istediğiniz geri bildirimi alabileceğiniz farklı farklı SMS pazarlama teknikleri mevcut.

İyi bir hareket cümlesinin içi de dolu olmalıdır. Hem cümlede bahsettiğiniz şeyi tam olarak karşılamalı hem de müşterinin ihtiyacını gidermelidir. Ayrıca müşterinizi teşvik etmek için içeriği daha “özel” hale getirebilirsiniz. Müşterinize özel bir teklif sunabilir ya da sunduğunuz teklifi kısıtlı bir zaman için geçerli kılarak, harekete geçmeyi teşvik edebilirsiniz. Hareket cümlenizin, SMS metni içerisindeki en vurucu cümle olmasına dikkat edin ki diğer cümleler arasında etkisini yitirmesin.

Harekete geçirici cümleler daima etkilidir. Tekrar satışları için de çok faydalıdır. Müşterinizin, SMS ile duyurduğunuz kampanyalara karşı tetikte olmasını sağlar. Eğer ne yapılması gerektiği konusunda müşterinizin önüne açık bir yol sunarsanız alacağınız geri dönüşler de o denli yüksek olur. Unutmayın, harekete geçirmek daha fazla müşteri trafiği, yani daha fazla satış demektir.

Hareket cümleleri hakkında dikkat etmeniz gereken bir konuysa gerçekçiliktir. Harekete geçireceğim diye hedef kitlenize çok abartılı cümleler kurmanıza gerek yok. Eğer gerçekten bir fayda sağlayabiliyorsanız olanı olduğu gibi göstermeniz yeterli olacaktır. SMS’in yapısı gereği fazla uzun içerikler paylaşamayacaksınız. Yani kısa, öz ve hedef odaklı olursanız müşterinizden beklediğiniz hareketi de görebilirsiniz.

SMS pazarlama teknikleri çok fazla; hepsi farklı türden müşterilere hitap ediyor. Ama hepsinin ortak noktasında olan şey, hareket cümlesidir. İyi kurgulanmış bir SMS metni ve İletişim Makinesi ile yüksek geri dönüş almamanız imkansız.

Kaynak: Heyo


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.