100013879-chart_up_istock.600x400

Eskiden SMS gönderimini yalnızca cep telefonlarımız ile yapabiliyorduk. Günümüzdeyse SMS göndermek için birçok yol var. Bu alternatiflerin birçoğu web tabanlıdır. Küçük ya da büyük fark etmez, bütün işletme sahipleri, web tabanlı servislerle SMS göndermenin çok avantajlı olduğunu vurguluyorlar. Toplu SMS servisi şu an birçok firma tarafından tercih ediliyor ve firmanın ihtiyaçlarına göre çeşitli şekillerde kullanılıyor. 

Toplu SMS servisini kullanmak, mevcut müşteri potansiyelini korumak ve geliştirmek adına birçok avantaj sağlıyor. Örneğin; perakende sektörünü ele alalım. Mağazasında çok çeşitli ürünler satan bir firma, indirimleri ve fırsatları müşterilerine rahatlıkla duyurabiliyor. Aynı mesaj, binlerce müşteriye bilgisayar veya tarayıcı destekleyen bir cihaz üzerinden gönderiliyor. En basit tabirle, 2-3 mouse tıklamasıyla SMS mesajı müşterilere ulaştırılıyor. Bu kadar mesajı, telefondan göndermek ne kadar zor olurdu değil mi?

Firma sahipleri ayrıca Toplu SMS ile ürünlerini ve hizmetlerini topluma hatırlatabiliyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu tarz içeriklerin doğru planlanması gerektiğidir. Aksi takdirde, bu SMS gönderimleri taciz olarak algılanır ve beklenmeyen sonuçlar ortaya çıkar. Müşteriler, bundan sonraki mesajlarınıza ilgi göstermezler. Bu durumun önüne geçebilmek için, spesifik içerikler hazırlamak gerekir. Genel olarak kendi firmanızı tanıtmanız yerine, özel fırsatlar ile müşteriye avantaj sağlamanız daha olumlu bir etki bırakacaktır.

SMS ile pazarlama, en az email kadar etkilidir. Duruma göre bazen email’in, bazen de SMS’in getirisi daha fazladır. Ancak ikisinin de firmalara çok büyük faydalar sağladığı su götürmez bir gerçektir. SMS’in bir avantajı, email desteklemeyen telefonlarda dahi rahatlıkla görüntülenebilmesidir. Bugün herkesin telefon taşıdığını düşünürsek, SMS’in yayılma alanını tahmin edebiliriz.

Satış ve pazarlama alanında, SMS’in çabukluk özelliği firmaların elini güçlendirmektedir. Kısa süreli bir indirim ya da fırsatı duyurmak için SMS doğru tercihtir. SMS alıcılara çabuk ulaşır ve hızlı bir şekilde müşterileri alışverişe yönlendirir. Şu an piyasada birçok firma, zamanında duyuru yapamadıkları için müşteri kaybetmektedir. Eğer siz de bu riski almak istemiyorsanız, ileri tarihli SMS göndererek rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz. İleri tarihli SMS’in İletişim Makinesi’nde yer aldığını da hatırlatalım.

SMS ayrıca diğer iletişim kanallarıyla da ortak olarak kullanılabiliyor. İletişim Makinesi’nde yer alana Email ile Pazarlama, Outbound (Giden) IVR, Sesli Mesaj ve İnternet Faks servisleri, SMS ile tam uyumlu olarak çalışıyor. Ek olarak, İletişim Makinesi’nde yalnızca Toplu SMS yok, TCKN SMS gibi hukuk bürolarının alacak takibinde ellerini kuvvetlendirecek servisler de mevcut.

Kaynak: Smstipsandtricks.com


“Toplu SMS Gönderiminin Satış ve Pazarlama İçin Önemi” için 2 cevap

 1. Yazınızı okudum cok güzel ancak dada detaylı
  ve daha etkin kullanım için mesela saatler hakkında bize
  bilgi verebilirsiniz zira insanlar hafta sonu mu hafta içi mi ne zaman ve
  hangi saatlerde mesaj almak ve okumak istiyorlar .
  Mesela biz çiftçiye ilaç gübre vs satıyoruz .
  Efkin zamanlama nasıl olur . hangi sıklıkla mesaj göndermeliyim.
  Saygılarımla
  Hamza Ali Oruç

 2. Merhaba Hamza Bey.

  Öncelikle geri bildirimde bulunduğunuz için teşekkür ederiz. Fikir verebilmek açısından size SMS ile ilgili diğer yazılarımızın linkini veriyorum.

  https://www.hermesiletisim.net/blog/etiket/sms Buradan tüm SMS makalelerine ulaşabilirsiniz.

  https://www.hermesiletisim.net/blog/mobil-pazarlama-icin-en-uygun-zaman-aksamustu Bu makalede ise sorunuzun cevabını bulabileceğinizi düşünüyorum.

  Her türlü soru ve fikir alışverişi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.