14 Ekim 2012 tarihinde dünya enteresan bir olaya şahit oldu; uzun yıllar boyunca hafızalardan silinmeyecek ve büyük ihtimalle birçok yeni girişimin kapısını açacak olan bir rekora…

Avusturya'lı sporcu Felix Baumgartner, 2 saat 30 dakikada helyum balonuyla çıktığı stratosfer tabakasından kendisini boşluğa bıraktı ve ses hızını aştığı yolculuğunun sonunda, New Mexico çölüne ayak bastı.

Bu deneme, içerisinde birçok rekoru barındırması ile insanoğlunun sınırları ya da sınırsızlığı ile ilgili iyi bir örnek olduğu için yıllarca konuşulacak. Bu atlayış ile elde edilen birçok bilimsel gerçek, muhtemelen yeni girişimlerin kapısını açmak üzere bilim insanlarının dikkatini uzun süre çekecek. Ve bu rekor bir gün kırılabilse de Felix her zaman bir ilk olarak kalacak.

Bu herkes gibi beni de çok etkiledi. İnternet üzerindeki 7 milyon izleyiciden bir tanesi olarak nefesimi tutarak atlayışı izledim. Ancak bu hikayede beni asıl heyecanlandıran nokta, atlayıştan 2 gün sonra gazetede gördüğüm bir haber oldu.

1969 doğumlu olan Felix, 1974 senesinde, henüz 5 yaşındayken bir resim yapmış ve buzdolabının üzerine asması için annesine hediye etmiş. Annesi, Felix’in ilk atlayışını gerçekleştirdiği 1986 yılında bu resmi oğluna geri vermiş. Kendi facebook sayfasında paylaştığı resmin altına “Bir rüyam vardı, o da buydu” notunu düşen Felix; resmi çizdikten tam 38 sene sonra yaptığı atlayış ile adını tarih sayfasına yazdırmayı başardı.

Bu resim beni fazlasıyla heyecanlandırdı çünkü bir koç ve eğitmen olarak dokunduğum herkese söylediğim, inandığım ve daha önce birçok kez şahsen deneyimlediğim bir gerçeği, bu tarihi başarı ile somut bir şekilde görmüş oldum.

Her başarı mutlaka hayal etmek ile başlıyor. Biz yetişkinler hayal kurmaya çok fazla zaman ayırmıyoruz. Hayal kurmak, genelde çocukluğumuza ait güzel bir anı olarak kalıyor. Oysa hayal kurmanın bir yetenek olduğunu hatırlayan ve kurduğu hayallere inanarak kendini güçlü kılan insanlar, başarıya daha kolay ulaşıyorlar. Bugün hayatımızı kolaylaştıran ve asla vazgeçemeyeceğimizi düşündüğümüz her şeyi aklınızdan geçirin. Onlar, birileri hayal edebildiği için hayatınızı kolaylaştıran vazgeçilmeziniz olabildiler.

Hayal etmek, kendiniz ile ilgili doğru bir vizyon çizmek ve o vizyona yürüyerek başarılı olmak için hiç kimseye ihtiyacınız yok. Kendiniz ve yapmak istedikleriniz ile ilgili doğru hayaller kurarak işe başlayın, hayallerinize inanın ve adımlarınızı atmaya devam edin. İnancınız ve kuvvetinizle beraber çok çalışmak;  arkanıza yaslanarak başarınızın keyfini sürmek için yapmanız gereken tek şeydir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.