Cep telefonu kullanımı tüm dünyada artarken, 21 ülkedeki cep telefonu kullanıcılarının katıldığı araştırmada, sms özelliğini kullananların sayısı %75 olarak belirlendi. Türkiye için bu oran %64 de kaldı.

 

Pew Araştırma Merkezinin yapmış olduğu araştırmada, kullanıcıların, iletişim araçlarının nasıl ve ne amaçla kullanıldıkları tespit edildi. Araştırma sonuçlarında, beklenildiği gibi genç ve eğitim almış kişilerin yeni teknolojilere daha iyi adapte oldukları gözleniyor. 30 yaşının altında ve üniversite mezunu kişilerin, mobil teknolojilerin tüm özelliklerini kullanmaya daha yatkın olduğunu görüyoruz. Ayrıca mobil araçlardan sosyal medyayı takip eden bu grup daha yeni teknolojilere daha hızlı uyum sağlıyor.

Araştırmaya katılanların yarısı fotoğraf ve ya video göndermek için kullanırken sadece %23'ü internete girmek için kullanıyor. Türkiye içinse rakamlar çok fazla değişmiyor. Türk Cep telefonu kullanıcılarının %44'ü fotoğraf  ve video göndermek için kullanırken % 22 'si İnternet için kullanıyor.

Yeni teknolojiyi kullanım oranları da ülkelerin maddi durumuna göre de değişim gösteriyor. Araştırmaya katılan en fakir ülkeler olan, Kenya'da ve Endonezya'da sms kullanım oranları en üst sırada yer alıyor. Fotoğraf ve ya video göndermenin en yüksek olduğu ülkelerin başında %72 ile Japonya gelirken, onu %61 ile Meksika ardından %59 ile İspanya sonrasında da %58 ile Mısır takip ediyor. Cep telefonlarını internet kullanımı, gelir durumu iyi olan ülkelerde daha sık rastlanıyor. İnternet kullanan ülkeler sırasıyla israil %47, Japonya %47, Amerika %43. Tüm araştırma sonuçları ise şu şekilde:

Araştırmada ayrıca sosyal medya kullanımları da yer aldı. İnternet kullanımına ve ülkelerin gelir durumlarına bağlı olarak, sosyal medya kullanımı artıyor. İsrail, %53 ile en fazla sosyal medyayı kullanan ülke. Amerika %50, İngiltere %43 Rusya %43 İspanya %42 ve Türkiye ise %38 kullanım oranına sahip.

Cep telefonunuzun tüm özelliklerini kullanıyor musunuz ve hangi özellikleriniz kullanıyorsunuz?

Kaynak: Pew Araştırma Merkezi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.