blog2

İzinli Pazarlama hakkında ilginç bir başarı hikayesini sizinle paylaşacağız. Bir servis sağlayıcı, İzinli Pazarlama’yı etkin bir şekilde kullanarak önemli geri dönüşler almış.

Firma, Tigo adında Gana’da bulunan bir servis sağlayıcı. SMS, 3G, Sesli Mesaj gibi servisleri müşterilerine sunuyor. Tigo, müşterilerine özel fırsatlardan yararlanabilecekleri bir İzinli Pazarlama kampanyası yürütüyor. Bu sistemde, firmanın anlaşmalı olduğu kurumların mesajları, son kullanıcıya ulaşıyor. Son kullanıcı, ilgi alanlarını Tigo’ya bildiriyor ve bu ilgi alanlarına yönelik içerikler müşterilere ulaşıyor.

Normal şartlarda, firmalar müşterilerine tacizkar pazarlama yöntemiyle ulaşıyordu. Ancak, Gana’da gelişen mobil altyapı ve pazarlama olanakları doğrultusunda İzinli Pazarlama da gündeme gelmiş. Daha önce paylaştığımız, İzinli Pazarlama konulu yazılarımızda (yazılara ulaşmak için lütfen tıklayınız) İzinli Pazarlama’nın çıkış noktasına değinmiş ve nedenlerini detaylıca açıklamıştık. Teknoloji geliştikçe ve rekabet arttıkça, İzinli Pazarlama’nın kullanım alanı da genişliyor.

Peki Tigo’nun İzinli Pazarlama hakkındaki gözlemleri ne yönde? Direkt olarak kullanan bir firma, İzinli Pazarlama’dan ne gibi geri dönüşler almış?

Tigo, İzinli Pazarlama’dan öğrendikleri en önemli konunun, müşterilerin mesaj bombardımanına tutulmak istememeleri olduğunu vurguluyor. İzinli Pazarlama sayesinde müşteriler istedikleri türden içeriği, istedikleri frekansta ve zamanda alıyorlar. Yani müşteri, rahatsız olacağı zamanlarda ve sıklıkta mesaj almak istemiyor. Ayrıca, kendi işine yaramayacak mesajlar ile meşgul olmak da istemiyor. İzinli Pazarlama’nın kattığı bu esneklik, direkt olarak müşteri memnuniyetini zirvede tutuyor.

Kurumlar açısından faydayı ise Tigo şu şekilde özetliyor:

- Müşteri segmentasyonu sağlanıyor: “Hangi müşteri neden hoşlanıyor? İlgi alanlarına yönelik içeriği, ne şekilde, hangi sıklıkta ve zamanda görmek istiyor?” sorularının cevapları, firma tarafından net bir şekilde öğrenilmiş oluyor.

- Ürün veya servisle ilgilenen kitleye ulaşılıyor: Gönderilen mesajların çok büyük çoğunluğu müşterilere fayda sağlıyor. Çünkü müşteri o mesajları almayı zaten istiyor. Dolayısıyla burada karşılıklı bir fayda söz konusu. Mesajlar tam hedefine ulaşıyor ve müşterinin de işine yarayacak, ona avantaj sağlayacak içerikler gönderiliyor.

İzinli Pazarlama konusunu, kullanan ve faydasını gören bir firmanın gözünden sizlere aktardık. İzinli Pazarlama’nın önünün açık olduğu bir gerçek, çünkü tamamen ihtiyaçlara göre şekillenebilen bir yapısı var. Sunduğu esneklik, hem firmalara, hem de müşterilerine karşılıklı fayda sağlıyor. Siz de, İzinli Pazarlama stratejinizi güçlü temeller üzerine oturtmak istiyorsanız; paylaşacağımız içerikler için sürekli takipte kalın.

Kaynak: Mobilegroove


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.