İzinli Pazarlama’nın Müşteriye ve Firmaya Sağladığı Avantajlar Nedir?

izinli pazarlama 1

İzinli Pazarlama, ilk duyulduğu anda birçok kişiye yabancı bir terim olarak gelebilir. Bir bakıma da doğrudur. Çünkü içerisinde “pazarlama” kelimesini barındırsa da işlev olarak ilk akla gelen anlamı gerçekleştirmez.

İzinli Pazarlama’da bir davet ya da onay vardır. Firma, müşterisini davet eder ya da müşteri, firmaya bir şekilde ulaşarak pazarlama mesajlarını almak istediğini söyler. Yani burada karşılıklı bir anlaşmadan bahsedebiliriz. Firma göndermek, müşteriyse mesajı almak istiyor. Her iki tarafın da yararına olan bir pazarlama yönteminden bahsediyoruz.

İzin, birçok farklı yöntem ve kaynak ile elde edilebilir. Burada asıl önemli olan nokta, müşteriye bir avantaj sunmak, iznin karşılığında müşteriye faydalı bir “hediye” vermektir. Bu sayede, müşteriler de İzinli Pazarlama listesine dahil olmak için daha hevesli olurlar.

Davet ederken kullandığımız cümleler de önemlidir. Daima bir hareket cümlesi kullanılmalıdır ki istek açık ve net olsun. Hareket cümleleri, müşterinin katılımını arttıran önemli etkenlerden biridir.

Peki İzinli Pazarlama’nın kurumlara sağladığı avantajlar nelerdir?

 • Daha hedefli pazarlama yapılır, daha yüksek satışlar elde edilir.
 • Pazarlama bütçesi daha efektif kullanılır.
 • Kolayca takip edilebilir ve ölçümlenebilir sonuçlar alınır.
 • Boş yere gönderilen reklam mesajlarının sayısı azalır.
 • Müşteriyle daha uzun soluklu bir iletişim kurulur.
 • Yeni satışlar için daha fazla fırsat elde edilir.
 • Kaliteli fırsatların müşteriye dönüşme oranı artar.

Sıra geldi müşterilere sağlanan avantajlarda:

 • Yararlı ve ilginç içerikler sunulur.
 • İlgi alanlarına göre diğer ürün ve hizmetler hakkında son gelişmeler duyurulur.
 • Özel teklif ve kampanyalardan faydalanılır.
 • Müşteri boş yere rahatsız edilmez, daima faydalı bir içerik ile karşılaşır.

İzinli Pazarlama yöntemini hali hazırda birçok firma tercih ediyor. Ama bu rakam, tacizkar pazarlamayı tercih edenlere göre düşük sayıda. Yani İzinli Pazarlama’yı planlayan firmaların önünde büyük bir fırsat var, rakipleri henüz bu avantajdan haberdar değil. İzinli Pazarlama’nın tacizkar pazarlamaya göre rekabet üstünlüğü aslında çok basit bir noktadan kaynaklanıyor. Herkes tacizkar pazarlama yapıyor ama İzinli Pazarlama ile müşteriye farklı bir yaklaşım uygulanıyor, bu de son kullanıcı tarafında memnuniyetle karşılanıyor.

Müşterilerinize farklı bir şekilde hitap etmek istiyor ve onlarla uzun soluklu bir iletişim arıyorsanız yukarıda bahsettiğimiz her şey, sizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Kaynak: Bookboon


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.