Lokasyona SMS

Başvuru sayfası için tıklayınız.

Ürün sayfası için tıklayınız.

Lokasyona SMS Nedir?

Lokasyona SMS, bölge bazlı kampanyalarda kullanılabilecek en etkili servislerden biridir. Lokasyona SMS servisinde harita üzerinde bir bölge belirlersiniz, gönderim listenizdeki kişilerin cep telefonlarına SMS iletilir. Böylece, mağazanıza, dükkanınıza ya da büronuza yakın kişilere kolayca ulaşırsınız.

Lokasyona SMS servisini iyi anlamak için nasıl çalıştığını da bilmemizin faydası var.

#1 Grup Belirleme Nedir?

Lokasyon bazlı kampanya ile ulaşmak isteyeceğiniz müşterilerinizi, İletişim Makinesi’ne dosya transferi yaparak kolayca eklemeniz anlamına gelir.

Mevcut müşteri datasına bulundukları lokasyonda yapılan SMS gönderimlerinde %60’a varan başarı oranları gözlemlenir.

#2 Alan Belirleme Nedir?

Coğrafi sınırlama teknolojisi, harita üzerinde belli bir bölgeyi sanal olarak sınırlamak diye açıklanabilir. Pazarlama çalışmasının yapılacağı alan harita üzerinde belirlenir ve mesaj yalnızca bu alanın içindeki kişilere gönderilir. 

Coğrafi sınırlama yeni bir teknoloji değil. Ancak mobil pazarlama alanında uygulanmaya başlaması yakın geçmişe dayanıyor. Tüketicilerin daha fazla cep telefonuna sahip olmasıyla pazarlama anlayışı da bu alana kayıyor. Bu yüzden pazarlama uzmanları da çalışmalarını daha yaratıcı ve lokasyon odaklı hale getiriyorlar. İşte Lokasyona SMS servisi de bu aşamada devreye giriyor.

#3 Lokasyona SMS Kampanyası Nasıl Gerçekleştirilir?

Lokasyona SMS servisi, firmanın gönderim listesindeki müşterilerinin gerçek zamanlı lokasyon bilgilerini kullanarak mesaj göndermesini sağlar. Belirli bir lokasyona özel sunulan fırsatlar sayesinde SMS’in geri dönüşleri ve okunma oranları yüksek olur.

Bunu gerçek bir örnek ile açıklayalım.

2012 yılında Amerika’nın Ohio eyaletinde lokasyon bazlı bir SMS kampanyası gerçekleştirildi. Black Friday haftasındaki satış patlamasından yararlanmak isteyen firma, markaya özel indirim kartına sahip olan müşterileri hedefliyordu. Firma, bir alışveriş merkezi belirledi ve AVM’ye giriş yapan müşterilerine SMS gönderdi.

Mesajı alan müşteriler, kendilerine sunulan fırsatı (kampanya dahilinde, müşterilere 5000$’lık hediye çeki kazanma şansı sunuldu) beğendiler ve indirim kartlarını kullanmak için bu yönde istekli hale geldiler. Lokasyon bazlı SMS sayesinde müşterilerin:

  • %39’u, lokasyon bazlı SMS’in satın alım tercihlerinde etkili olduğunu,
  • %37’si sunulan indirimler sayesinde ikna olduğunu,
  • %68’i lokasyon bazlı SMS ile daha fazla kampanya duyurusu almak istediğini ve bunun için kayıt olacağını söyledi.

Ek olarak, mesajı alan indirimli kart sahipleri, mesajı almayan kart sahiplerine oranla %24 daha fazla alışveriş yaptı

#4 Lokasyona SMS göndermek için müşteriden izin almak gerekir mi?

Lokasyona SMS, veri işleme ve Toplu Mesajla SMS Alma izni olan Turkcell abonelerine gönderilir. Dolayısıyla bu tip bilgilendirme, reklam ve pazarlama mesajlarına istekli müşterilere ulaşırsınız.

#5 Coğrafi sınırlamanın belli bir limiti var mıdır?

Hayır. Coğrafi sınırlama yaparken tüm bir il hatta ülkeye dahil gönderim yapabilirsiniz. Aynı şekilde, yalnızca ufak bir sokak ya da mağaza için de gönderim alanını belirleyebilirsiniz.

#6 Birden Fazla Alan Belirleyebilir miyim?

Bir gruba birden fazla alan seçerek kampanya belirlenebilir. Fakat müşteriniz aynı kampanya süresince yalnızca bir mesaj alır.

#7 Lokasyona SMS için yalnızca haritayı mı kullanacağım?

Hayır. İl, ilçe, mahalle, sokak gibi önceden tanımlanmış lokasyonları da listeden seçip direkt gönderim yapabilirsiniz.

#6 Her telefona lokasyon bazlı SMS gönderebilir miyim?

Telefonun akıllı ya da standart bir cep telefonu olması önemli değil. Tüm telefon modellerine SMS ulaşır.

Cep telefonlarına yoğunlaşan pazarlama anlayışında hemen hemen tüm iletişim ihtiyaçlarının karşılanmaya başladığını görüyoruz. Dilersek belli bir hedef kitleye mesaj gönderiyor, dilersek yalnızca kimlik numaraları üzerinden kişilere bilgilendirme yapıyor ya da Lokasyona SMS servisinde olduğu gibi bölge bazlı kampanyalar düzenleyebiliyoruz. Yukarıdaki başarı hikayesinde olduğu gibi siz de satışlarınızı arttırmak istemez misiniz?

Kaynak: Tatango

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.