http://www.dreamstime.com/-image25100486

Gün içerisinde internet üzerinden akan veri miktarı hakkında net bir rakam verilemiyor, çok ama çok fazla. Ancak, bunun ne kadarının hangi cihazlar tarafından sağlandığını biliyoruz. Mobil cihazlar, dünya genelindeki günlük internet kullanımının 3’te birini sağlıyor. Bir diğer deyişle, etrafımızdaki her 3 kişiden biri internete telefon ya da tablet üzerinden giriyor. Durum böyleyken, mobil pazarlama stratejileri geliştirmemek çok büyük hata olur.

Mobil cihazlara olan ilgi bu kadar fazlayken bazı gerçekleri de gözden geçirmemiz gerekiyor. Mobil cihazlarda arama sonrası yapılan tıklama oranları, masaüstü cihazlara göre çok daha düşük. Bunun sebebiyse çok basit. Mobil cihaz kullanımı, aynı zamanda daha seçici olma zorunluluğunu ortaya çıkarıyor. Örneğin; bir ayakkabı modeli hakkında araştırma yapıyorsunuz. Bilgisayarınızdayken arka arkaya 8-10 sekme açıp tek tek inceleyebiliyorsunuz. Hem vaktiniz var hem de bilgisayarın yapısı gereği böyle bir araştırmayı çok rahat gerçekleştirebilirsiniz. Ama mobil bir cihazda bu imkanınız çok daha kısıtlıdır. Dolayısıyla araştırmanızda nokta atışı yapmanız gerekir. Bu yüzden mobil mecralarda kendinizi ifade edecekseniz kısa ve öz olmaya dikkat etmelisiniz.

Mobil cihazların önde olduğu konu ise görsel öğelerdir. Fotoğraf ve video görüntülenme oranları, mobil cihazlarda son derece yüksek. Mobil pazarlama stratejileri hakkında kafa patlatan firmaların dikkat etmeleri gereken bir konu bu. Email içerisinde kullanılacak zengin görsellerin müşteri tarafından son derece ilgiyle karşılanacağı garantidir. Dolayısıyla, email gönderimlerinde metinden çok görsel kullanmak, 1 adım öne geçmekle eş değerdir.

Görselleri kullanarak müşterinin ilgisini çektiniz? Peki mobil pazarlama stratejileri arasında daha sonraki adımınız ne olmalı? Görsel ile etkileşime geçen müşterinizin (tıklama, QR kod taratma vs.) yönlendirildiği sayfayı iyi tasarlamalısınız. Öncelikle gösterdiğiniz görsel ile alakalı olmalı. Mobilde rahat görüntülenebilmeli ki en önemlisi de budur. Müşteriniz, sayfaya ilk girdiği anda korkmamalı ve sayfada gezinmek için istek duymalı.

Mobil pazarlama stratejileri için konuşulabilecek bir diğer konu da sosyal ağlardır. Müşterinize SMS veya Email gibi bir servisten ulaştınız. Eğer içeriğe uygunsa, sosyal ağlara da yönlendirme yaparak o mecralarda yer alan müşteri verilerini de daha çok geliştirebilirsiniz. Unutmayın, sosyal ağlarda çok daha samimi bir iletişim kurma imkanınız var.

Mobil pazarlama stratejinizi belirledikten sonra yapmanız gereken tek bir şey kalıyor. O da müşterinize ulaşacak doğru kanalı seçmek. Eğer müşterinize direkt olarak kendi telefonu üzerinden ulaşmak istiyorsanız tercihiniz İletişim Makinesi olmalıdır.

Kaynak: Yahoo


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.