iletişim mobil cihazlar

Kim derdi ki “elimizde plastik ve metalden oluşan bir şey taşıyacağız, bütün iletişim bununla sağlanacak” diye? İşte o plastik ve metal karışımı “şey” şu anda bütün dünyada iletişimin odağı olmuş durumda. Elbette mobil cihazlardan bahsediyoruz.

İçinde bulunduğumuz dönemde artık bütün iletişim çalışmaları, araştırmaları ve konferansları mobil cihazlar üzerine yapılıyor. Teknoloji büyüdükçe küçülen dünyada aklımıza gelen her işimizi halledebilen mobil cihazlar, bütün iletişim faaliyetlerinin odağı haline geldi.

Hem B2B hem de B2C alanında mobil cihazların sağladığı imkanlar, pazarlama uzmanlarının iştahını kabartıyor. Nasıl kabartmasın? Eskiden yalnızca gazete ve TV gibi geleneksel medya üzerinden ulaşılabilen müşterilere artık her an her türlü medya aracıyla ulaşılabiliyor. Firma sesini mi duyurmak istiyor? Gönderiyor bir Sesli Mesaj veya IVR, kampanyasına yeni müşteriler katıyor. Ya da firma son model arabasını mı tanıtmak istiyor? Email göndererek en canlı renklerle 2014 model sedan aracı tanıtıyor. Bir hastane, randevu hatırlatmak istediğinde SMS ile hızlı ve toplu bir şekilde o haftanın randevularını hastalara hatırlatıyor.

Biraz da rakamlardan bahsedelim ki mobil cihazlar hakkındaki gerçeklerin altını çizelim:

1. Iphone’un büyüme hızı, America Online’ın (AOL) büyüme hızından 10 kat daha fazla. (Kaynak: Nielsen)

2. Bir insan, kayıp cüzdanını 26 saat içinde yetkililere bildirirken, konu telefon olursa bu süre 68 dakikaya kadar düşüyor! (Kaynak: Unisys)

3. Dünyada 6.8 milyar insan var ve 5.1 milyarı cep telefonu sahibi. (Kaynak: Mobile Marketing Association Asia)

4. Mobil cihazlarda yapılan araştırmalar, 1 saat içerisinde hareket ile sonuçlanıyor. Yani bir müşteri, telefonundan araştırdığı kıyafeti 1 saat sonra mağazaya gidip satın alıyor. (Kaynak: Mobile Marketer)

5. Mobil kuponlar, basılı kuponlara göre 10 kat daha fazla kullanım oranına sahip. (Kaynak: Borrell Associates)

6. Dünya üzerinde televizyonlardan daha fazla telefon var. (Kaynak: Jupiter)

7. Amerikan vatandaşlarının %70’i mobil cihazlar üzerinden reklam ve pazarlama içerikleri almak istiyor. (Kaynak Visual.ly)

Rakamlar aslında mobil cihazların ne kadar hayatımızın içerisinde olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor. İnsanlar artık cüzdanlarından çok telefonlarını önemsiyor, tüm reklam içeriklerini telefonda görmek istiyor, alışverişlerini tablet bilgisayarlarından yapıyor. Örnekleri çoğaltmak mümkün çünkü o kadar çok iş mobil cihazlar üzerinden dönüyor ki saymak imkansız. Teknolojinin odak noktası olan mobil cihazlar, gelecekte işimizi kolaylaştırmaya devam edecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.