sms-4-512 (1)SMS’in yükselişte olduğunu daha önceki yazılarda belirtmiştik. 2016’ya kadar SMS için oldukça parlak bir dönem ön görülüyor. Bu yüzden SMS ile pazarlama konusunda bazı püf noktaları sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle kısa ve öz bir dil kullanmaya özen gösterin. Karakter kısıtlaması olduğu için, çok uzatmadan asıl vermek istediğiniz mesaja odaklanarak içeriğinizi oluşturun. Eğer amaç kampanya duyurusu ise sadece ondan bahsedin;  ek özelliklere mümkün olduğunca az değinin. Ana mesaja destek olan konular dışında, tamamen farklı bir içerikten de bahsetmek çok sağlıklı olmayabilir.

 

SMS’in giriş cümlelerini daima müşterinizin zihninde flaşlar patlatacak şekilde oluşturun. Sıkıcı bir giriş, SMS’in geri kalanında da ilgiyi düşük tutacaktır.

 

Hedef kitlenizi doğru belirleyin. SMS içeriğine göre, elinizdeki müşteri verilerinden uygun olanları seçin ve bu kişilere gönderim yapın. Eğer kurumsal müşterilere yönelik bir çalışma yapacaksanız, müşterileriniz arasında yer alan öğrencilere gönderim yapmanın bir getirisi olmayacaktır. Ayrıca “Hedefli SMS” kullanarak da istediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz.

 

Doğru zamanda SMS gönderin. Haftanın günleri bile burada önemli bir kriterdir. Pazartesi göndereceğiniz bir SMS ile hafta sonuna doğru göndereceğiniz bir SMS’ten alacağınız verim farklı olacaktır. Çünkü haftanın ilk günleri daima yoğun geçer. Ama hafta sonu alışveriş zamanıdır, müşterileriniz avantajlı tekliflere daha çok ilgi gösterirler. Saati de iyi ayarlamak gerekir. İş saatleri içinde atılan mesajlar çok daha etkili ve uygun olacaktır. Çalışma saatleri dışındaki zaman genelde sosyalleşmek ve bireysel işler için kullanıldığından; SMS gönderdiğiniz kişiler bu mesajlara şöyle bir bakıp geçebilirler.

 

Müşterilerinize bir avantaj sunun, mesela yüzdeli oranlar vererek yapmış olduğunuz indirimi vurgulayın. Bu mesajın onlara olan faydasını net bir şekilde belirtin. Bunun yanında, size en kolay yoldan ulaşabilecekleri iletişim bilgilerini de SMS’in içeriğinde bulundurun. Böylece sunduğunuz teklife hızlı bir şekilde cevap verebilirler.

 

Müşterinize her gün değil, gerçekten önemli bir şey söylemek istediğinizde SMS gönderin. Sık sık mesaj gönderilmesi, müşteriniz tarafından hoş karşılanmayacak ve bir süre sonra size karşı olumsuz bir algı oluşacaktır.

 

SMS’in kullanım alanı ve yoğunluğu arttıkça firmalar ve kurumlar bundan büyük fayda sağlayacaklar. Ancak SMS’i doğru kullananlar bu konuda istedikleri hedefe ulaşabilecekler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.