Toplu Email Gönderimlerinde İzinli Pazarlama’nın Faydası Nedir?

 

 

 

email ile İzinli Pazarlama

   Email'in müşteri ilişkilerinde çok önemli bir yer tuttuğunu biliyoruz. Teknoloji geliştikçe ve mobil cihazlar yaygınlaştıkça Email'in kullanım alanı genişliyor, daha fazla kurum tarafından tercih edilmeye başlanıyor. Ancak gönderilen Email sayısı arttıkça bu sefer tüketici tarafında bir “Email'e boğulma” durumu ortaya çıkıyor. Bunu en aza indirmek Email ile İzinli Pazarlama sayesinde mümkün.

Nedir Bu Email ile İzinli Pazarlama?

     En kısa ve net tanımıyla Email ile İzinli Pazarlama, mevcut ve potansiyel müşterilerden izin alınarak yapılan Email gönderimlerine denir. İzin almak, gönderimlerinizin spam olarak algılanmasının da önüne geçecek. Çünkü gün içerisinde çok yoğun bir mail trafiği dönüyor ve kişilere hiç alakaları olmayan yerlerden de mail gelebiliyor. Bu yüzden, bir kişi müşteriniz olsa bile sizin gönderiminizi spam olarak algılayabiliyor. Peki en başta neden potansiyel müşterilerden de bahsettik?

   Kişi, henüz sizin ürün ya da servisleriniz kullanmaya başlamamıştır. Yani henüz bir alışverişten bahsetmemiz mümkün değil. Ama bu kişi, sizin markanızla ilgilidir ve daha detaylı bilgi almak, takipte kalmak ister. Potansiyel müşterileriniz ile en başından beri kuracağınız bir "İzinli Pazarlama iletişimi", aradaki bağın çok daha kuvvetli olmasını sağlayacaktır.

    İzin almayı iki şekilde ayırabiliriz. Biz, direkt olarak nazikçe katılıp katılmayacaklarını sorabiliriz ya da onların katılımını bekleyebiliriz.

    Biz nasıl izin alırız? Bu soru aslında basit. Müşteriyle yalnızca Email yoluyla iletişim kurulmuyor, birçok kaynak var. Perakende sektörü bu konuda çok şanslı çünkü müşteri zaten mağazaya geliyor. Satış esnasında bu soru rahatlıkla sorulabilir. İnternet üzerinden satış yapan firmalar da bu konuda avantajlı. Müşterinin, ürün ya da servise ulaşması için siteye uğraması, bir kullanıcı oluşturması gerekiyor. Bu kullanıcı için de kişisel bir mail kullanılıyor. Bu konuda bir senaryo yazalım.

  Örneğin; alışveriş için bir hesap oluşturan müşteri, ürünü sipariş etti. Sipariş sonrasında, sipariş detaylarını içeren bir mail gönderiliyor. Bu mail'de ayrıca “bizden haber almak ister misiniz?” gibi bir ifade yer alabilir. İşte size Email ile İzinli Pazarlama için müthiş bir fırsat.

   Müşteri, Email listesine kendi isteğiyle nasıl kaydolur? Bunun için çeşitli yollar var. Bu yollar web sitesi, sosyal ağlar, formlar vb. alternatifler olabilir. Yani yer aldığınız tüm mecralarda bu tür kayıt olanaklarını sağlamanız gerekir. Eğer müşteri sizin markanız ile ilgileniyorsa sizi bir şekilde bulur. Çevreden duyar, internetten arayıp bulur ya da başka bir mecrada reklamınızı görür. Müşteri size geldiği zaman direkt olarak İzinli Pazarlama listesine dahil olabileceği bir alternatif sunmalısınız.

   İzinli Pazarlama, yalnızca Email için değil, müşterinizle iletişim kurduğunuz tüm mecralarda size fayda sağlar. Email ile İzinli Pazarlama tercih ederek daha fazla açılma ve okunma oranı elde edersiniz.

Kaynak: Theselective 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.